dokumenty
Ważne zmiany w VAT i inne kwestie 2019, 2020
13 grudnia 2019
kasy fiskalne obowiązki
Kto może sprzedawać bez kasy fiskalnej?
4 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Jak rozliczyć umowę o dzieło?

rozliczanie umowy o dzieło

W Polsce istnieje kilka rodzajów umów cywilnoprawnych, które określają m.in. prawa i obowiązki stron. Jedną z nich jest umowa o dzieło, zawierana w przypadku gdy praca prowadzi do określonego efektu. Warto pamiętać, że mogą to być nie tylko dobra materialne, ale również niematerialne, takie jak np. treści, programy, edycja zdjęć lub filmów. Sposób rozliczenia w dużej mierze zależy od wysokości wynagrodzenia oraz od rodzaju podmiotu zlecającego wykonanie pracy. O czym warto pamiętać rozliczając popularną umowę o dzieło?

Wielu przedsiębiorców, którzy mają bardzo ograniczoną ilość czasu, niejednokrotnie korzysta z usług firm zewnętrznych. Biuro rachunkowe zajmuje się rozliczaniem praktycznie każdej umowy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz systematycznemu podnoszeniu kwalifikacji, specjaliści pracujący w biurach rachunkowych szybko i zgodnie ze wszystkimi aktualnymi przepisami, rozliczą m.in. umowę o dzieło.

Rozliczanie umowy o dzieło – podstawowe informacje

Pierwszą kwestią, którą należy sprawdzić przed rozpoczęciem działań związanych z rozliczeniem umowy o dzieło jest status zamawiającego. W przypadku gdy jest to jednostka organizacyjna lub firma, należy pamiętać, że obowiązek odprowadzania podatku leży po stronie zamawiającego. O czym płatnik powinien pamiętać?

  • Przedsiębiorstwo lub jednostka musi wpłacić zaliczkę na rachunek urzędu skarbowego, obliczoną na podstawie ustawy o podatku dochodowym.
  • W przypadku gdy kwota, o której mowa w umowie o dzieło jest niższa niż 200 zł, wysokość podatku oblicza się na podstawie ryczałtu. Warto pamiętać, że ta zasada nie obejmuje pracowników. Podatek jest obliczany od przychodu, w którym nie uwzględniono żadnych kosztów. Kolejną istotną informacją jest sposób wypełnienia zeznania rocznego. Osoby wykonująca pracę na podstawie umowy o dzieło, która była rozliczana za pomocą ryczałtu, nie odnotowują tych zysków, dlatego zamawiający nie musi wystawiać dokumentu PIT-11.
  • Jeżeli kwota w umowie o dzieło przekracza 200 zł, osoba wykonująca zlecenie musi to uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, a pracodawca ma obowiązek wysłania dokumentu PIT-11 w terminie określonym w przepisach.

Biuro rachunkowo szybko i efektywnie rozlicza wszystkie umowy, dzięki czemu zamawiający nie musi angażować swojego czasu i może skupić się na jeszcze lepszym wykonywaniu obowiązkach. Wybór zewnętrznej firmy jest szczególnie polecany w przypadku, gdy liczba umów o dzieło jest stosunkowo duża i systematycznie pojawiają się kolejne.

Jak rozliczać inne rodzaje umowy o dzieło?

Warto pamiętać, że umowa o dzieło bez przeszkód może być zawarta pomiędzy dwoma osobami, które nie zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku żadna ze stron nie jest zobowiązana do natychmiastowego odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. W takiej sytuacji dochody są rozliczane podczas składania rocznego zeznania podatkowego. Jest to o tyle komfortowe, że nie trzeba każdorazowo wysyłać przelewów, wystarczy jeden zbiorczy, dokonywany raz w roku finansowym. Należy jednak pamiętać, że osoba wykonująca dzieło może systematycznie płacić podatek, jeżeli preferuje taką formę rozliczenia. Biuro rachunkowe oferuje usługi zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i niewielkich firm oraz osób fizycznych, które chcą mieć pewność, że rozliczają umowę o dzieło zgodnie ze wszystkimi, aktualnymi przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *