kiedy jednoosobowa działalność gospodarcza
Kiedy założyć Jednoosobową Działalność Gospodarczą a kiedy Sp. z o.o.?
15 kwietnia 2021
Jak założyć działalność gospodarczą i jak rozliczać podatki - okładka
Jak założyć działalność gospodarczą i jak rozliczać podatki?
9 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

JDG – charakterystyka jednoosobowej działalności gospodarczej

charakterystyka jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego biznesu. Właścicielem działalności jest jedna osoba. To ona zakłada firmę i nie ma w niej żadnych innych osób zarządzających. Właściciel firmy jest odpowiedzialny za stronę finansową i ekonomiczną działalności. Oczywiście przedsiębiorca może zatrudnić pracowników i może podejmować decyzje bez konieczności uzgadniania ich z osobami trzecimi. Pojęcie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych. W związku z tym w praktyce zakładając jednoosobową działalność gospodarczą lub planując rozpoczęcie własnego biznesu jako indywidualny przedsiębiorca ma się do wyboru różne formy prawne.

 

Odpowiedzialność za zarządzanie firmą jest więc całkowita, ponieważ nie ma skutecznego oddzielenia osoby od firmy. Osoby zakładające własny biznes bardzo często korzystają z pomocy biura rachunkowego, powierzając mu wszystkie kwestie finansowe i księgowość firmy. To znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla tych, którzy są na początku swojej przygody z własnym biznesem i nie do końca orientują się w przepisach prawnych, które często ulegają zmianom.

Kiedy zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą?

Założenie działalności gospodarczej jako jednoosobowej firmy opłaca się w przypadku, gdy nie wiąże się ona ze szczególnie dużym ryzykiem lub inwestycjami. Jeśli jest to niewielki biznes, który nie wymaga wnoszenia wysokiego kapitału, można postarać się o dotacje lub wnieść wkład własny do firmy i na spokojnie rozwijać swoją działalność. W innym przypadku, kiedy pomysł na biznes wymaga sporych inwestycji i jest zakładany na szeroką skalę, z pewnością wygodniej byłoby skupić się na formie spółki, która uznaje firmę za podmiot prawny niezależny od konkretnej osoby i majątku.

Co należy zrobić, aby założyć działalność gospodarczą?

Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej należy odpowiednio się do tego przygotować. Dobry plan i pomysł na biznes będzie odpowiednim wsparciem. Poniżej prezentujemy kilka etapów, przez które należy przejść, aby pomyślnie rozpocząć prowadzenie własnej firmy.

  1. Weryfikacja pomysłu biznesowego. Aby mała firma odniosła sukces, musi rozwiązać problem, zaspokoić potrzebę, zaoferować coś, czego rynek chce lub może stworzyć potrzebę. Istnieje kilka sposobów identyfikacji tej potrzeby, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a mianowicie:
    – czy są podobne firmy w niewielkiej odległości, które oferują podobne produkty/usługi?
    – jaka jest konkurencja?
    – jaka jest grupa docelowa, czyli do kogo będą kierowane produkty/usługi?
  2. Stwórz biznesplan. Każdy przedsiębiorca potrzebuje planu, aby urzeczywistnić swój pomysł na biznes, a także zdobyć dotacje na rozpoczęcie działalności.
  3. Zaplanuj swoje finanse i wybierz swój system księgowy – nawiąż współpracę z biurem rachunkowym. Tam specjaliści z dziedziny księgowości zajmą się wszystkimi sprawami związanymi z finansami firmy. Wybierz biuro rachunkowe, które będzie godne zaufania i polecane przez znajomych.
  4. Wybierz i zarejestruj nazwę firmy. Nazwa odgrywa ważną rolę w prawie każdym aspekcie działalności, więc należy zadbać o to, by była chwytliwa, oryginalna i nawiązywała do tego, czym się zajmujemy.
  5. Załatw wszelkie formalności – pozwolenia, licencje, uprawnienia itp. Z pewnością nie obejdzie się bez wizyt w urzędach.
  6. Przygotuj swój zespół. Zastanów się, ile osób musisz zatrudnić, jaką pensję możesz im zaproponować itp.
  7. Promuj swój biznes. Po rozpoczęciu działalności musisz zacząć przyciągać potencjalnych klientów.

Pamiętaj, że sukces Twojej działalności gospodarczej nie nastąpi z dnia na dzień. Należy uzbroić się w cierpliwość. Skorzystaj ze stworzonego biznesplanu, aby stale rozwijać swoją firmę. Wówczas z pewnością odniesiesz sukces.

Komentarze są wyłączone.