Wybuch epidemii koronawirusa wywarł wpływ na praktycznie wszystkie sfery życia, również przepisy prawa, które z tego powodu nie weszły w życie w obecnym roku. Od 1 czerwca miała zacząć obowiązywać nowelizacja Kodeksu Cywilnego. Zmiany miały dotyczyć niektórych przedsiębiorców, a konkretnie ich traktowania na zasadach jakich podlegają konsumenci. Biuro rachunkowe oraz osoby samodzielnie prowadzące księgowość zyskały zatem dodatkowe miesiące na zapoznanie się z przepisami i dostosowanie się do nich. Z powodu wprowadzenia Tarczy Antykryzysowej, zmiany dotyczące przedsiębiorców wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Co warto wiedzieć na ich temat?
W wyniku przeprowadzonej nowelizacji, do Kodeksu Cywilnego miały zostać dodane nowe artykuły – 3855, 5564, 5565 i 5765. Jej celem ma być zwiększenie ochrony przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji z drugim przedsiębiorcą. Do tej pory nie można było mówić o specjalnych przywilejach jak w przypadku konsumentów. Swoboda w kształtowaniu umów wiązała się m.in. z ryzykiem związania przedsiębiorcy niedozwolonymi postanowieniami. Jakich transakcji będą dotyczyć zmiany w przepisach?
Nowelizacja miała na celu ochronę przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji z innym podmiotem, a przy tym nie dysponują odpowiednią wiedzą, aby dokonać oceny owej czynności. Występują zatem w takiej samej roli jak konsumenci, choć do tej pory nie dysponowali podobnymi prawami. Co zatem zmieni się dla samozatrudnionych?
Biuro rachunkowe powinno poinformować swoich klientów o nowych przepisach, a jednocześnie wspomnieć o tym, że pomimo iż samozatrudnieni będą w niektórych kwestiach traktowani jako konsumenci, nie mogą ubiegać się o pomoc u Prezesa UOKiK ani rzecznika praw konsumentów. Z kolei biura obsługujące klientów prowadzących e-sklepy muszą wspomnieć o konieczności zaktualizowania regulaminów, wzorów umów i obowiązku informowania o prawie odstąpienia od umowy.