kasy fiskalne obowiązki
Kto może sprzedawać bez kasy fiskalnej?
4 lutego 2020
podatek liniowy i prograsywny
Podatek liniowy a progresywny – różnice, wady, zalety
14 kwietnia 2020
Pokaż wszystkie

Umowa B2B – zalety i wady samozatrudnienia

umowa b2b wady i zalety

Jednoosobowa działalność gospodarcza, nazywana również samozatrudnieniem, od kilku lat systematycznie zyskuje na popularności. W ramach prowadzenia działalności, przedsiębiorca może zawrzeć z innym podmiotem lub podmiotami umowę, która będzie określała zobowiązania każdej ze stron. Jakie są wady i zalety samozatrudnienia? Czyta takie jak nasze biuro rachunkowe Poznań – Jeżce to dobry pomysł nawet w przypadku mikroprzedsiębiorstwa?

Samozatrudnienie – podstawowe informacje

Większość ludzi kojarzy pracę na etacie z bezpieczeństwem finansowym i stabilizacją. Każdego miesiąca wpływa na konto określona suma środków finansowych, niekiedy powiększona o premię, nagrody lub nadgodziny. Warto jednak pamiętać, że nawet umowa o pracę na czas nieokreślony nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia przez 5, 10 czy 15 lat. Każdą umowę można wypowiedzieć z zachowaniem odpowiednio długiego okresu wypowiedzenia. Jak wygląda to w przypadku samozatrudnienia?

  • Obecnie, otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste i przede wszystkim szybkie. Ponadto, można to zrobić przez Internet, co dodatkowo ułatwia cały proces. Warto jednak pamiętać, że w przypadku samozatrudnienia bierzemy na siebie odpowiedzialność opłacania wszystkich składek i odprowadzania podatków. Wybierając biuro rachunkowe, przedsiębiorca nie musi się zagłębiać w ustawy podatkowe, dzięki czemu ma więcej czasu na rozwijanie swojej działalności i podnoszenie jakości oferowanych usług lub produktów.
  • Początkujący przedsiębiorcy płacą niższe składki, dzięki czemu start działalności jest nieco ułatwiony. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do pracy na etacie, nie możemy liczyć na stałe, comiesięczne wpływy na konto. Ta perspektywa zniechęca wiele osób.

Samozatrudnienie – najważniejsze zalety

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca otwiera się na nowe możliwości, z których trzeba umiejętnie korzystać. Jakie są podstawowe zalety samozatrudnienia?

  • Elastyczny czas pracy. W przeciwieństwie do etatu, przedsiębiorca samodzielnie ustala czas swojej pracy, dzięki czemu w razie potrzeby może go zarówno wydłużyć, jak i skrócić.
  • Kolejną bardzo istotną kwestią jest możliwość nawiązania współpracy nie z jedną, a dwoma, trzema, a nawet kilkudziesięcioma firmami jednocześnie. Co to oznacza w praktyce? W większości przypadków wiąże się to ze znacznie dłuższym czasem pracy niż 8 godzin, ale jednocześnie nieporównywalnie większymi zarobkami. Ta perspektywa zachęca wiele osób, które chcą osiągnąć niezależność i wolność finansową.
  • Przedsiębiorca ma również możliwość odliczenia podatku VAT od wszystkich produktów i usług, które są przeznaczone na rzecz prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wady samozatrudnienia

O ile wszystkimi formalnościami związanymi z fakturami i składkami może zająć się biuro rachunkowe, o tyle o pozyskanie klientów musi zadbać sam przedsiębiorca. Jest to jeden z największych problemów zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Brak klientów równa się brak dochodów, na co żaden właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej nie może sobie pozwolić.

  • Wybierając samozatrudnienie, tracimy wszystkie przywileje związane z pracą na etacie, czyli pełnopłatny urlop wypoczynkowy, a także okres wypowiedzenia.
  • Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca bierze na siebie pełną odpowiedzialność, w tym podatkową.

Samozatrudnienie ma zarówno wady, jak i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistą. Biuro rachunkowe często prowadzi także usługi doradcze, dzięki którym można wybrać najkorzystniejszą formę rozliczania i opodatkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *