umowa b2b wady i zalety
Umowa B2B – zalety i wady samozatrudnienia
24 marca 2020
rachmistrz podatki
Czym różni się podatek liniowy od progresywnego?
22 maja 2020
Pokaż wszystkie

Podatek liniowy a progresywny – różnice, wady, zalety

podatek liniowy i prograsywny

Skala podatkowa oraz podatek liniowy to dwie najczęściej wybierane przez przedsiębiorców formy opodatkowania dochodów z prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Każda z nich ma swoje wady i zalety, z którymi warto dokładnie się zaznajomić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli nie jesteśmy pewni, która forma będzie dla nas bardziej korzystna, warto skorzystać z usług, które oferuje biuro rachunkowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż dana forma opodatkowania jest dopasowana do charakteru naszej działalności, szacunkowych przychodów oraz kilku innych istotnych kwestii. Czym różni się podatek progresywny od liniowego i kiedy warto zdecydować się na jeden z nich?

Dla kogo skala podatkowa?

Skala podatkowa, znana również jako podatek progresywny lub opodatkowanie na zasadach ogólnych, jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na tę opcję płacą podatek od wysokości dochodu, czyli po odjęciu kosztów od przychodów. W przypadku osób, których dochody nie przekraczają kwoty 85 528 zł (na 2020 rok) stawka podatkowa wynosi 17%. Jeśli jednak zarabiamy więcej, wysokość podatku wynosi 14 539 zł + 32% od nadwyżki. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

ZALETY

 • Podatnik ma najszersze możliwości skorzystania z odliczeń od dochodu, w wyniku których zostanie zmniejszona kwota podatku – np. darowizny, ulga internetowa, rehabilitacyjna, składki społeczne, zdrowotne czy inwestycje w nowe technologie.
 • Możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
 • Brak konieczności płacenia podatku gdy nie osiągamy dochodu lub gdy nie przekracza on 8000 zł rocznie (na 2020 rok) – kwota wolna od podatku.
 • Możliwość skorzystania z kredytu podatkowego, który zwalnia z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy przez okres jednego roku podatkowego (po spełnieniu wszystkich warunków).

WADY

 • Osoby zarabiające powyżej 85 528 zł muszą płacić wyższy podatek.
 • Konieczność prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
 • Więcej formalności związanych z dokumentacją, do prowadzenia której może być potrzebne biuro rachunkowe.

Podatek liniowy – kiedy warto się na niego zdecydować?

Podatek liniowy polega na opodatkowaniu dochodu przedsiębiorcy jedną stawką podatku, która wynosi 19%, bez względu na jego wysokość. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

ZALETY

 • Łatwość wyliczenia podatku, ze względu na stałą wartość stawki i brak konieczności odliczania kwoty wolnej od podatku.
 • Jedna stawka podatku, niezależnie od wysokości dochodu.
 • Możliwość odliczenia składek społecznych i zdrowotnych.

WADY

 • Utrata możliwości skorzystania z większości ulg – m.in. takich jak rehabilitacyjna, internetowa, rodzinna.
 • Brak możliwości rozliczenia się razem z małżonkiem i jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
 • Brak możliwości skorzystania z kredytu podatkowego.
 • Brak kwoty wolnej od podatku.
 • Konieczność prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Kiedy warto zdecydować się na poszczególne rozwiązania?

Warto skorzystać z usług oferowanych przez biuro rachunkowe, aby mieć pewność czy wybrana przez nas forma opodatkowania jest korzystna. Specjaliści wyliczą dla nas kwoty podatku jakie zapłacilibyśmy w obu przypadkach, co da nam ogólny pogląd na sytuację. Przyjmuje się, iż podatek liniowy jest opłacalny dla przedsiębiorców, których roczne dochody są większe niż 100 tys. zł oraz gdy nie zamierzamy korzystać z ulg jakie zapewnia skala podatkowa.

Podatek liniowy to również dobre rozwiązanie dla osób, które osiągają dodatkowe dochody np. z umowy o pracę, rozliczane według skali podatkowej. Dla przedsiębiorców, którzy osiągają dochód mieszczący się w pierwszej skali podatkowej i nie planujących rozwijać działalności, najlepszym rozwiązaniem jest podatek progresywny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *