podatek liniowy i prograsywny
Podatek liniowy a progresywny – różnice, wady, zalety
14 kwietnia 2020
Tarcza Antykryzysowa dla przedsiębiorców
15 czerwca 2020
Pokaż wszystkie

Czym różni się podatek liniowy od progresywnego?

rachmistrz podatki

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą (nierolniczą) powinien przemyśleć wybór formy opodatkowania osiąganych dochodów/przychodów.

W Polsce dostępne są bowiem aż cztery możliwości opodatkowania dochodów/przychodów z działalności gospodarczej (nierolniczej). Należą do nich karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, podatek według skali podatkowej oraz podatek liniowy. Dwa ostatnie rozwiązania cieszą się największą popularnością. Istnieją między nimi jednak znaczące różnice, które mogą wpłynąć na wysokość płaconych podatków. Stąd tak ważne jest wybranie formy najlepiej dostosowanej do skali prowadzonej działalności gospodarczej. Czym więc charakteryzuje się podatek liniowy oraz podatek według skali podatkowej i które rozwiązanie lepiej wybrać?

Czym jest podatek dochodowy według skali podatkowej?

Podatek dochodowy według skali podatkowej to forma rozliczania, z której korzysta większość osób fizycznych. Inaczej nazywany jest podatkiem na zasadach ogólnych. W przypadku wybrania takiej formy opodatkowania stawka podatku uzależniona jest od wysokości dochodu rocznego. Ten poniżej 85 528 złotych objęty jest stawką podatkową wysokości 17%. Dochody w ramach drugiego progu podatkowego wiążą się natomiast z koniecznością płacenia prawie dwukrotnie wyższego podatku, bo wynoszącego 32%.

Wady i zalety podatku dochodowego na zasadach ogólnych

Podatek według skali podatkowej jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców osiągających niższe dochody czyli do kwoty 85.528 zł rocznie. W takim wypadku będą bowiem uiszczać podatki w wysokości 17%. Wybranie tej formy opodatkowania pozwala także na korzystanie z szeregu dodatkowych ulg takich jak ulga na Internet, ulga prorodzinna czy ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko. Ponadto podatek na zasadach ogólnych pozwala na wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem.

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim skorzystanie z takiej formy opodatkowania nie będzie dobrym wyborem dla osób osiągającej roczne dochody ponad 85.528 złotych Drugi próg oznacza bowiem konieczność płacenia naprawdę wysokich podatków, stąd w takiej sytuacji lepiej wybrać podatek liniowy. W przypadku zdecydowania się na opodatkowanie na zasadach ogólnych konieczne jest także prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy ksiąg rachunkowych i kontrolowanie, czy nie przekroczyło się progu podatkowego.

Czym jest podatek liniowy?

Nie każdy przedsiębiorca osiąga jednak dochody poniżej 85.528 złotych. Wyższe dochody oznaczałyby konieczność płacenia podatku na poziomie 32%. Właśnie dlatego istnieje alternatywa – podatek liniowy. To druga popularna forma opodatkowania dochodów przedsiębiorców. Przewiduje jeden próg podatkowy wysokości 19% bez względu na to, jakie dochody osiąga przedsiębiorca. Wybierają go więc przedsiębiorcy, którzy w przypadku skali podatkowej podlegaliby pod drugi próg podatkowy.

Wady i zalety podatku liniowego

Największą zaletą podatku liniowego jest niewątpliwie stała stawka podatkowa bez względu na osiągane dochody. Istnieje jednak także druga istotna korzyść – możliwość odliczenia od przychodu kosztu jego uzyskania. Podatek liniowy opłacany jest bowiem nie od przychodu, ale od dochodu.

Warto jednak pamiętać, że wybierając podatek liniowy przedsiębiorca nie będzie mógł korzystać z ulg dostępnych przy podatku progresywnym takich jak ulga na Internet czy dla osoby samotnie wychowującej dziecko, nie ma też możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Biuro rachunkowe może pomóc w wyborze opodatkowania osób prowadzących działalność gospodarczą.

To, która forma opodatkowania będzie lepsza, zależy od wysokości przychodów i kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że podatek liniowy powinni wybrać przedsiębiorcy osiągający dochody powyżej 85.528 złotych i niekorzystający z ulg na dzieci, czy nierozliczający się z małżonkiem. Czasami decyzja nie jest jednak tak oczywista, szczególnie gdy przedsiębiorca zarabia na granicy progów podatkowych albo ma dzieci i chciałby skorzystać z ulgi. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych osób.

Biuro rachunkowe umożliwi przedsiębiorcy optymalizację podatkową poprzez wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania dochodów/przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *