Tarcza Antykryzysowa dla przedsiębiorców
15 czerwca 2020
tarcza antykryzysowa
Tarcza antykryzysowa 4.0 – najważniejsze informacje
10 sierpnia 2020
Pokaż wszystkie

Czym jest mały ZUS?

Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych lub niewielkich firm mają prawo korzystać z tak zwanego małego ZUS-u. Jego wprowadzenie ma na celu zmniejszenie obciążenia podatkowego przedsiębiorców. Preferencyjny ZUS sprawia, że właściciel firmy dysponuje większą ilością wolnych środków, które może przeznaczyć np. na rozwój. Część przedsiębiorców rozlicza się samodzielnie, inni natomiast wykorzystują biuro rachunkowe, dzięki któremu zyskują cenny czas i pewność, że wszystkie składki zostały opłacone terminowo i zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Zmiany w małym ZUS-ie

Od początku wprowadzenia preferencyjnego ZUS-u, kilkukrotnie ulegał on modyfikacji. Od pierwszego lutego 2020 roku zmieniony został maksymalny limit przychodów, który uzyskał przedsiębiorca w poprzednim roku kalendarzowym. Dzięki tej zmianie, większa liczba osób będzie mogła skorzystać z małego ZUS-u. Obecnie ten limit wynosi 120 000 złotych. Jakie jeszcze trzeba spełnić warunki?

  • Przedsiębiorca w poprzednim roku musi prowadzić działalność dłużej niż 60 dni. W przeciwnym wypadku nie można skorzystać z preferencyjnego ZUS-u.
  • Nie można wykonywać usług dla byłego pracodawcy pod żadną postacią.
  • Jeżeli przedsiębiorca obecnie korzysta z innych preferencji w opłacaniu składek, nie może zgłosić się do małego ZUS-u.
  • Kolejnym ograniczeniem jest rozliczanie się na podstawie karty podatkowej i jednoczesne zwolnienie z podatku VAT.

Warto również pamiętać, że wspomniany wcześniej limit przychodu wynoszący 120 000 złotych należy pomniejszyć o liczbę dni, w których działalność nie była prowadzona. Profesjonalne biuro rachunkowe może wykonać te obliczenia za przedsiębiorcę, w oparciu o dostarczone przez niego dane.

Co jeszcze warto wiedzieć o małym ZUS-ie?

Bez zmian pozostaje okres, w którym przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnego ZUS-u. W dalszym ciągu jest to 36 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że właściciele firmy mają na to 60 miesięcy. W praktyce, sprowadza się to do tego, że po okresie 3 lat, przedsiębiorca będzie musiał czekać 2 lata, aby móc ponownie zgłosić się do preferencyjnego ZUS-u. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • W przypadku gdy przedsiębiorca ujmował składki społeczne w swoich kosztach, wówczas dochód musi zostać powiększony o ich wartość.
  • Jeżeli podstawa wymiaru składek przedsiębiorcy jest równa lub większa niż przeciętne wynagrodzenie, należy opłacać składki na Fundusz Pracy.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z preferencyjnego ZUS-u, oprócz prawidłowo wypełnionego zgłoszenia, muszą również dostarczyć kilka istotnych informacji. Całą procedurą może zająć się biuro rachunkowe, dzięki czemu właściciele firm mają więcej czasu na doskonalenie swoich produktów bądź usług.

Korzyści wynikające z opłacania małego ZUS-u

Niższe koszty stałe sprawiają, że przedsiębiorca może zająć się np. reklamą i zwiększeniem sprzedaży swoich produktów. Aby firma zaczęła dobrze prosperować, niezbędny jest czas. Niejednokrotnie początkowe przychody są stosunkowo niskie, dlatego mały ZUS to ukłon w stronę początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Biuro rachunkowe jest niezwykle pomocne zwłaszcza młodym osobom, które nie są jeszcze zaznajomione z kwestiami podatkowymi. Ponadto, osoby które zmieniają tryb zatrudnienia, np. z umowy o pracę na samozatrudnienie, również początkowo mają kłopoty z prawidłowym rozliczaniem się i opłacaniem wszystkich składek w terminie. Korzystając z pomocy profesjonalistów, przedsiębiorca uzyskuje wsparcie na każdym każdym etapie, bez względu na wielkość firmy.

Komentarze są wyłączone.