charakterystyka jednoosobowej działalności gospodarczej
JDG – charakterystyka jednoosobowej działalności gospodarczej
7 maja 2021
Różnica między kpir a pełną księgowością
Różnica między KPiR a pełną księgowością
8 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Jak założyć działalność gospodarczą i jak rozliczać podatki?

Jak założyć działalność gospodarczą i jak rozliczać podatki - okładka

Wbrew pozorom założenie działalności gospodarczej i rozliczanie podatków może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście, w obu przypadkach liczyć można na profesjonalne wsparcie świadczone przez biuro rachunkowe. Specjaliści pomagają nie tylko w załatwieniu wszystkich formalności związanych z uruchomieniem własnego biznesu, a także zajmą się księgowością. O jakich kwestiach nie można jednak zapominać, zakładając działalność gospodarczą i rozliczając podatki?

Zakładanie działalności gospodarczej – pierwszego kroki

Własna działalność gospodarcza daje poczucie sprawczości i niezależności. To również szansa na osiąganie wysokich dochodów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad uruchomieniem biznesu. W obawie jednak przed skomplikowanym procesem zakładania firmy i rozliczania podatków część zainteresowanych rezygnuje ze swoich marzeń. Zupełnie niepotrzebnie. Biuro rachunkowe oferuje bowiem fachową pomoc, dzięki której przedsiębiorca może skupić się na tym, co najważniejsze.

Niezależnie od tego, czy działasz samodzielnie czy też przy wsparciu biura rachunkowego, pierwszym krokiem jest rejestracja działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Żeby uzyskać wpis w CEIDG, należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w Urzędzie Gminy lub Miasta. Można to również zrobić za pośrednictwem internetu.

Co ważne, we wniosku należy określić m.in. przedmiot działalności gospodarczej (zgodnie z PKD, czyli Polską Klasyfikacją Działalności), a także wybrać odpowiednią formę opodatkowania firmy. Jeśli nie wiesz, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza, biuro rachunkowe pomoże w określeniu najkorzystniejszego, a zarazem zgodnego z prawem rozwiązania.

Własna działalność gospodarcza – zakładanie i rozliczanie podatków

Po uzyskaniu wpisu do CEIDG należy skierować swoje kroki do ZUS-u. Przedsiębiorca musi się bowiem zgłosić się do ubezpieczenia wymaganymi ubezpieczeniami zdrowotnymi, emerytalnymi i rentowymi. Nie trzeba natomiast udawać się do Urzędu Skarbowego – CEIDG sam przekaże stosowne dane, chyba że przedsiębiorca chce zostać płatnikiem VAT, wówczas musi złożyć odpowiedni druk (VAT-R) w US.

W następnym kroku pora na wybór biura rachunkowego. Co prawda, przedsiębiorca może prowadzić księgowość na własną rękę, jednak jest to wymagające zadania. Pomyłka może skutkować nałożeniem kar. Warto więc rozliczanie podatków zlecić specjalistom. Profesjonalne biuro rachunkowe zajmie się wszelkimi szczegółami.

Jak zostało wspomniane, jeszcze przed udaniem się do odpowiednich instytucji warto spotkać się osobą odpowiedzialną za księgowanie. Doradzi ona bowiem, jaką formę opodatkowania wybrać. Co ważne, na rynku funkcjonuje wiele biur rachunkowych, które świadczą usługi online. Nie musisz nawet wychodzić z domu, by uzyskać profesjonalne wsparcie.

Biuro rachunkowe – zalety współpracy

Zakładanie działalności gospodarczej i rozliczanie podatków wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych obowiązków. Biuro rachunkowe może wyręczyć Cię w wielu kwestiach. Pomoże np. w prawidłowym wypełnieniu druków. Kiedy specjalista będzie działał, Ty zaś możesz zająć się innymi kwestiami, np. udoskonalaniem produktu czy też pozyskiwaniem klientów. Współpraca z biurem rachunkowym to zatem oszczędność czasu.

Fachowiec nie tylko pomoże Ci przebrnąć przez formalności, ale i dopilnuje, by w finansach wszystko się zgadzało. Pozwoli to uniknąć ewentualnych kłopotów z ZUS-em lub Urzędem Skarbowym. Będzie również na bieżąco informować Cię o wszystkich zmianach w prawie, dzięki czemu Twój biznes będzie funkcjonował zgodnie z aktualnym ustawodawstwem.

Komentarze są wyłączone.