kiedy outsourcing księgowości ma sens
Zmiany w prawie w e-commerce 2021
11 lutego 2021
kiedy jednoosobowa działalność gospodarcza
Kiedy założyć Jednoosobową Działalność Gospodarczą a kiedy Sp. z o.o.?
15 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym

podatek dochodowy

Czym jest podatek dochodowy?

Dochody osób fizycznych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Obejmuje to dochody, które są uzyskiwane m.in. przez pracę prowadzoną jako własną działalność. Od części tego dochodu urząd skarbowy pobiera podatek dochodowy w postaci podatku od zysków kapitałowych lub podatku od wynagrodzeń jako odliczenie od podatku.

Jak powszechnie wiadomo od dochodu można odliczyć pewne wydatki. Obejmuje to wydatki typu: koszty dojazdu do pracy, koszty sprzętu roboczego, koszty odzieży roboczej i szkolenia itp. Odliczeniu podlegają również wydatki specjalne, takie jak składki na ubezpieczenie emerytalne, wypadkowe, ubezpieczenie OC, zdrowotne, na wypadek bezrobocia i na opiekę długoterminową. Odliczeniu podlegają także dodatki na dzieci oraz wydatki nadzwyczajne, np. koszty pogrzebu współmałżonka.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej osób fizycznych

Prowadząc własny biznes, tzn. działalność gospodarczą, na samym początku, a także w jej trakcie, należy zastanowić się, która z form opodatkowania dochodów będzie najlepsza. Jakie opcje opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej są możliwe do wyboru?

  1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%),
  2. Opodatkowanie wg stawki liniowej (19%) – służy uproszczeniu podatków,
  3. Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  4. Opodatkowanie na zasadach karty podatkowej.

Obowiązkowe zaliczki na podatek od osób prawnych są dokonywane w okresach miesięcznych do 20 dnia następnego miesiąca. Roczne zeznanie podatkowe należy złożyć do końca 3 miesiąca następnego roku podatkowego. Takie zasady obowiązują w Polsce. Każdy przedsiębiorca musi rozliczyć się z urzędem skarbowym, to jego obowiązek. To, jaką formę opodatkowania wybierze, zależy od niego. Młodzi przedsiębiorcy często mają z tym problem i zwykle korzystają z pomocy specjalistów. Nic więc dziwnego, że odwiedzają biura rachunkowe. Te miejsca są przez nich często odwiedzane, zwłaszcza na początku swojej przygody z własną firmą.

Skorzystanie z pomocy biura rachunkowego

Zastanawiasz się, jaki wybór formy opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem firmy? Masz pytania, wątpliwości? Ze względu na coraz bardziej złożone i stale ewoluujące prawo podatkowe powinieneś skonsultować swoje obawy z kimś, kto jest w tej dziedzinie specjalistą – powinieneś odwiedzić biuro rachunkowe, w którym księgowa doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.

Korzyści z powierzenia księgowości specjalistom zatrudnionym w biurze rachunkowym:

  • bieżące doradztwo,
  • zabezpieczenie interesów firmy,
  • brak odpowiedzialności za ewentualne pomyłki.

Jeśli jest się właścicielem dużego zakładu, zatrudniającego dziesiątki, a nawet setki pracowników, skorzystanie z pomocy biura rachunkowego jest wręcz koniecznością. W takiej sytuacji jest zbyt wiele spraw finansowych, by prowadziła je jedna osoba. Księgową może zatrudnić przedsiębiorca, który prowadzi niewielką firmę z kilkoma pracownikami. Wówczas jedna osoba na spokojnie poradzi sobie z utrzymaniem porządku w kwestiach finansowych firmy.

Komentarze są wyłączone.