Praktycznie każdy następny rok niesie ze sobą zmiany związane z systemem podatkowym. Nie inaczej będzie w 2021 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie tak zwanego estońskiego podatku CIT, z ang. Corporate Income Tax. Jest to podatek od dochodu uzyskiwanego przez osoby prawne, czyli przedsiębiorstwa. W 1999 roku Estonia znowelizowała swoje prawo podatkowe, dzięki czemu odnotowała niezwykle wysoki wzrost inwestycji. Biuro rachunkowe w mieście Poznań oferuje pełne wsparcie przedsiębiorców zarówno przed, w trakcie, jak i po wdrożeniu nowych przepisów podatkowych. Korzystanie z pomocy doświadczonych profesjonalistów nie tylko pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu, ale również eliminuje ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach.
Na wzór Estonii, takie kraje jak Szwecja, Niemcy, Gruzja i Łotwa wprowadziły takie same lub bardzo podobne rozwiązania. Główną różnicą pomiędzy obecnym, a przyszłym sposobem rozliczenia podatku CIT jest moment, w którym przedsiębiorstwo musi go zapłacić. Estoński model polega na płaceniu podatku dopiero w momencie wypłacenia zysku, np. pod postacią dywidendy. W praktyce oznacza to, że środki mogą zostać zachowane w przedsiębiorstwie m.in. na kolejne projekty lub inwestycje. Jeżeli pieniądze zostaną przeznaczone na te cele, wówczas konkretna firma nie zapłaci podatku dochodowego. Jest to szczególnie ważna informacja dla mikro i małych przedsiębiorców, którzy szczególnie odczuli spowolnienie gospodarcze. O jakich zmianach jeszcze warto wiedzieć?
Od 2021 roku niektórzy przedsiębiorcy zostaną objęci tak zwaną ochroną konsumencką. Co to oznacza w praktyce? W sytuacji gdy właściciel firmy zawiera umowę, która bezpośrednio nie dotyczy jego działalności, wówczas staje się przedsiębiorcą na prawach konsumenta. Tym samym od nowego roku powstaje trzeci podmiot. Biuro rachunkowe w mieście Poznań również w tych zmianach oferuje szeroką pomoc i doradztwo, zarówno dla początkujących właścicieli firm, jak i dla osób, które prowadzą działalność od wielu lat. Ta zmiana w przepisach podatkowych będzie dotyczyć właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Z udogodnień nie będą mogli korzystać właściciele spółek kapitałowych, ani spółek cywilnych.
W nowych przepisach dotyczących przedsiębiorców na prawach konsumenta pojawi się określenie charakteru zawodowego. Według kodeksu cywilnego, od 1 stycznia 2021 roku każdy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej będzie traktowany jako konsument, w sytuacji gdy zawiera umowy, które nie mają dla niego charakteru zawodowego.
W nowym roku zmienią się także przepisy dotyczące podatków od wynajmu nieruchomości. Osoby, które wynajmują m.in. mieszkania, domy lub lokale na zasadach najmu prywatnego oraz przedsiębiorcy trudniący się tą formą zarobku, będą mieli możliwość skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego. Warto dodać, że same progi podatkowe nie ulegną zmianie i wynoszą 8,5% w przypadku, gdy dochody nie przekroczą 100 000 złotych w ciągu roku i 12,5% w sytuacji gdy są wyższe. Biuro rachunkowe w mieście Poznań oferuje swoje usługi wszystkim przedsiębiorcom, także tym, którzy czerpią dochody z wynajmu nieruchomości. Opisywana zmiana ma na celu uprościć przepisy podatkowe, które w przeszłości były interpretowane w różny sposób. Doprecyzowanie przepisów dotyczących najmu nieruchomości przez przedsiębiorców zostało pozytywnie odebrane zarówno przez samych zainteresowanych, jak i przez środowisko prawnicze i księgowe.