Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza i najtańsza forma prowadzenia własnego biznesu. Utworzenie indywidualnej działalności gospodarczej nie pociąga za sobą szczególnych wymogów związanych z księgowością. Jeśli firma jest niewielka, to nawet nie trzeba korzystać z usług biura rachunkowego. Warto jeszcze dodać, że do założenia działalności nie jest potrzebny kapitał minimalny, tak jak ma to miejsce w przypadku zakładania spółek.
Założenie własnej działalności gospodarczej przynosi wiele korzyści. Część z nich jest naprawdę bardzo znaczących dla właściciela, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem własnego biznesu. Poniżej prezentujemy zalety z jednoosobowej działalności:
• założenie jest nieskomplikowane i niedrogie,
• właściciel ma nieograniczoną swobodę i tylko on o wszystkim decyduje i ma prawo do zysku,
• nie trzeba wnosić żadnego kapitału,
• roczne sprawozdania finansowe nie muszą być jawnie przedstawiane, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele czasu na biurokrację, a co za tym idzie stresu związanego z księgowością,
• nie trzeba korzystać z usług biura rachunkowego.
Oczywiście istnieją także wady jednoosobowej działalności. Do słabszych stron zakładania firmy w pojedynkę zalicza się ryzyko biznesowe, które spoczywa tylko i wyłącznie na właścicielu. W nagłych sytuacjach właściciel ponosi odpowiedzialność za własny majątek, dlatego ważne jest, by ubezpieczyć się. Wszystkie decyzję trzeba podejmować samemu. Nie ma kogoś, kto doradziłby w jakiejś sytuacji, tak jak ma to miejsce w spółkach, gdzie jest kilku właścicieli. Straty finansowe są ponoszone w sytuacjach, kiedy np. właściciel zachowuje. Wówczas nie ma kogoś, kto mógłby przejąć na jakiś czas obowiązki.
O spółce mówi się, gdy dwie lub więcej osób planuje razem założyć firmę.
Spółki mają szersze perspektywy przedsiębiorczości, ponieważ ilość zasobów materialnych i niematerialnych jest wyższa niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. W rzeczywistości co najmniej dwie osoby wspólnie przekazują pracę, środki finansowe, umiejętności i pomysły oraz dzielą się odpowiedzialnością i ryzykiem związanym z prowadzeniem firmy.
Korzyści związane z założeniem spółki są następujące:
• ograniczone formalności prawne,
• ułatwiona księgowość, którą powierza się osobom zatrudnionym w biurze rachunkowym,
• odliczanie strat w dochodach akcjonariuszy.
Wady związane z założeniem spółki to przede wszystkim nieograniczona odpowiedzialność, stały skład osobowy oraz obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania finansowego.
Wiadomo już, jakie są różnice między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu łatwiej jest podjąć decyzję o tym, czy prowadzić biznes w pojedynkę czy lepiej połączyć siły i stworzyć spółkę. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zasięgnąć porady u innych przedsiębiorców, księgowych lub skorzystać z pomocy fachowców z biura rachunkowego. Wiele zależy także od indywidualnych predyspozycji osoby, planującej założenie własnej firmy. W końcu nie każdy nadaje się na bycie szefem, a jedynie wspólnikiem.