pieniądze
Roczne zeznania podatkowe – jak zadbać o ich prawidłowość?
11 października 2019
dokumenty
Ważne zmiany w VAT i inne kwestie 2019, 2020
13 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Kiedy biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za błędy?

pieniądze

Rozliczenia z kontrahentami, klientami, Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych to sprawy, którymi musi zająć się każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą. Oczywiście może to robić z pomocą, jaką proponuje biuro rachunkowe. Musi jednak mieć świadomość tego, że nie za wszystkie błędy będzie odpowiadało to biuro i to nawet jeżeli samo je popełni.

Biuro rachunkowe to duże wsparcie dla przedsiębiorcy

Mimo wszystko, księgowy prowadzący własne biuro rachunkowe jest ogromnym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, który przecież na księgowości znać się nie musi. Dlatego też wielu z nich, zakładając własną działalność gospodarczą, rozgląda się automatycznie za biurem, które pomoże we wspomnianych powyżej rozliczeniach. Tym sposobem outsourcing także w zakresie księgowości zyskuje coraz większą popularność. Pomocne w tym zakresie może być biuro rachunkowe. Warto w tym zakresie się dowiedzieć kilku istotnych faktów.

Za które błędy popełnione przez biuro odpowiada przedsiębiorca?

Są błędy, za które – nawet jeżeli są popełnione przez biuro rachunkowe – odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca. Warto o nich wspomnieć z uwagi na to, że jednak nie wszyscy w tym temacie się orientują.

Niedopełnienie obowiązków podatkowych

Za niedopełnienie obowiązków podatkowych bez wątpienia odpowiada podatnik, czyli przedsiębiorca. Należy również pamiętać, że nawet jeżeli to biuro popełni błąd w rozliczeniach, a co za tym idzie – podatnik ureguluje podatek według błędnych wyliczeń – to on poniesie odpowiedzialność. W końcu rozliczenia te są po stronie podatnika, a nie biura, więc to przedsiębiorca się rozlicza.

Jedynym ratunkiem może być odpowiednio sformułowana umowa

Wszystkie warunki współpracy między przedsiębiorcą a biurem rachunkowym, jak też szczegóły dotyczące wspomnianej odpowiedzialności, powinny być uwzględnione w umowie podpisywanej przez obie strony już na samym początku świadczenia usług. Dzięki temu można chociaż część odpowiedzialności przenieść na biuro rachunkowe. Gdy zgodnie z umową część odpowiedzialności ponosi biuro, to w sytuacji gdy biuro rachunkowe świadczy usługi nierzetelnie, z opóźnieniem i błędnie, to podatnik będzie mógł wystąpić na drogę cywilnoprawną i domagać się odszkodowania za poniesione straty.

Za jakie błędy odpowiada biuro rachunkowe?

Zdarzyć się może, że biuro rachunkowe będzie działać na szkodę przedsiębiorcy, czyniąc to celowo, bądź też nieświadomie. Wówczas może ono ponieść odpowiedzialność karną wynikającą z Kodeksu Karnego. Nie chodzi w tym przypadku o jakieś konkretne błędy, ale przykładowo o:

  • prowadzenie ksiąg w sposób niezgodny z prawdą,
  • podrabianie dokumentów,
  • całkowite nieprowadzenie lub zaniedbywanie obowiązku prowadzenia księgowości.

Podsumowanie

Korzystanie z usług biura rachunkowego to na pewno z jednej strony duże udogodnienie. Nie trzeba zajmować się wszystkim samodzielnie, szczególnie czynnościami, które powinny być poparte doświadczeniem i wiedzą wymagającą ciągłej aktualizacji. Z drugiej zaś strony może zaistnieć ryzyko, związane z odpowiedzialnością za błędy popełnione przez biuro rachunkowe. Na szczęście istnieje, możliwość zabezpieczenia się od następstw niektórych błędów, w postaci umowy, która powinna zawierać najważniejsze szczegóły współpracy, w tym ponoszenia odpowiedzialności przez strony umowy. To pomoże uniknąć sporów w przyszłości. Mimo wszystko trzeba jednak przyznać, że gdyby nie biuro rachunkowe, wielu przedsiębiorców nie poradziłoby sobie z prowadzeniem własnego biznesu właśnie ze względu na rachunkowość i podatki, gdyż zagadnienia te wymagają fachowej i bieżąco aktualizowanej wiedzy.

Jeżeli szukasz profesjonalnego, odpowiedzialnego i przede wszystkim rzetelnego biura rachunkowego zgłoś się do nas. Z przyjemnością poprowadzimy księgowość Twojej firmy.

Komentarze są wyłączone.