kiedy outsourcing księgowości ma sens
Kiedy outsourcing obszarów księgowości oraz kadr i płac ma sens?
16 września 2019
pieniądze
Kiedy biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za błędy?
15 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Roczne zeznania podatkowe – jak zadbać o ich prawidłowość?

pieniądze

Biura świadczące usługi księgowe podkreślają, że wbrew pozorom zeznanie podatkowe jest bardzo ważnym dokumentem i należy zadbać o jego prawidłowość. W przeciwnym razie pojawią się problemy, z którymi każdy składający to zeznanie, będzie musiał się uporać. Poprawki, wyjaśnienia i nie wiadomo co jeszcze… Szkoda na to czasu i nerwów. Lepiej od razu zadbać o poprawność zeznania podatkowego. Pytanie tylko – jak?

Co powinno zawierać roczne zeznanie podatkowe?

Zeznanie podatkowe (PIT) powinno zawierać przede wszystkim informacje dotyczące przychodów i kosztów uzyskania przychodów dotyczących danego roku, jakie dotyczą podatnika, a także, jaki podatek od dochodu/przychodu powinien on zapłacić. Czasami jest tak, że część pieniędzy z tytułu podatku zwraca urząd skarbowy na konto podatnika (gdy występuje nadpłata zaliczek na podatek lub podatnik skorzystał z ulg i zwolnień). W związku z tym trzeba starannie podejść do sprawy i przygotować dokumentację w taki sposób, aby wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami.

Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe?

Uwaga! Nie każdy musi składać zeznanie podatkowe. Jeżeli ktoś nie uzyskał żadnego przychodu, takiej deklaracji określanej nazwą PIT, nie musi składać. Może natomiast okazać się tak, że wykaże on stratę w danym roku, albo przychody równe kosztom uzyskania i wtedy takie zeznanie należy złożyć. Nie ważna jest kwota przychodu, ale sam fakt jego uzyskania. Ponadto należy pamiętać, że deklaracji nie trzeba składać, gdy uzyskane przychody/dochody są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Metody składania zeznań podatkowych

Istnieją różne metody składania zeznań podatkowych. Każdy podatnik może wybrać dla siebie najwygodniejszą z dostępnych opcji. Najczęściej stosowaną metodą składania PIT-ów jest przekazanie ich do urzędu skarbowego i uzyskanie potwierdzenie złożenia zeznania. Istnieją jednak też inne metody składania zeznań podatkowych, a zaliczyć do nich można:

  • przesłanie zeznania w formie elektronicznej
  • przesłanie zeznania za pośrednictwem Poczty Polskiej(najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru),
  • złożenie zeznania w placówce polskiego urzędu konsularnego
  • złożenie zeznania w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku w przypadku żołnierza i członka załogi statku
  • przekazanie zeznania do administracji zakładu karnego w przypadku, kiedy podatnik jest pozbawiony wolności
  • złożenie zeznania przez Internet

Pomoc biura rachunkowego

Przy składaniu zeznania podatkowego, a przede wszystkim na etapie jego przygotowania, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, gdyż jego pracownicy posiadają odpowiednie doświadczenie i aktualną wiedzę. Dzięki temu potrafią poprawnie wypełnić deklarację/zeznanie podatkowe niezależnie od sytuacji i tego, czym zajmuje się podatnik.

Dlaczego warto skorzystać z usług księgowych?

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z usług oferowanych przez biura rachunkowe w zakresie wypełniania i składania rocznego zeznania podatkowego (PIT). Jednym z nich jest gwarancja poprawnego wypełnienia dokumentu. Drugim pewność, że dokument został złożony w odpowiednim urzędzie. Kolejna sprawa to chociażby to, że podatnik nie musi zaprzątać sobie tą sprawą głowy, a może w tym czasie zająć się kwestiami biznesowymi. Tego typu usługi dużo nie kosztują, a przynoszą wiele korzyści.

Podatniku, jeżeli masz problem z przygotowaniem zeznania podatkowego, nie wiesz, jak je wypełnić to zapraszamy do naszego biura rachunkowego. Oferujemy profesjonalną i zarazem kompleksową pomoc w tym zakresie. Zapraszamy Ciebie do naszego biura lub do kontaktu telefonicznego.

Komentarze są wyłączone.