księgi rachunkowe
Księgi rachunkowe – czym są i jak je prowadzić?
13 sierpnia 2019
pieniądze
Roczne zeznania podatkowe – jak zadbać o ich prawidłowość?
11 października 2019
Pokaż wszystkie

Kiedy outsourcing obszarów księgowości oraz kadr i płac ma sens?

kiedy outsourcing księgowości ma sens

W dzisiejszych czasach obsługa księgowa świadczona przez zewnętrznego księgowego czy księgową staje się coraz popularniejsza. Czy to oznacza, że wiąże się wyłącznie z samymi korzyściami? Czy korzystanie z tych usług faktycznie ma sens? A może sens jest tylko w określonych sytuacjach? Postanowiliśmy wyrazić swoją opinię na ten temat.

Outsourcing obszarów księgowości oraz kadr i płac odciąża przedsiębiorców

Korzystanie z kompleksowych usług świadczonych przez księgowych pracujących w niezależnych biurach rachunkowych to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują odciążenia w sprawach księgowych. Dzięki temu mogą skupić się na tym, co dla nich najważniejsze, a mianowicie na planowaniu dalszej strategii firmy, doskonaleniu jakości usług czy produktów, poszerzaniu oferty i przede wszystkim na kontakcie z klientami. Zresztą przedsiębiorcy na brak pracy nie narzekają. Dlatego uwolnienie się od „papierkowej roboty” skoncentrowanej na księgowości, zapewni mnóstwo korzyści.

Komu korzystanie z tej usługi się opłaci?

Mówi się, że nie wszystkim opłaca się korzystać z outsourcingu obszarów księgowości, a także kadr i płac. Do grupy tych podmiotów można zaliczyć małe firmy oraz przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu księgowości.

Małym firmom z niejednego powodu

Istnieje wiele powodów, dla których warto, by małe firmy zdecydowały się na usługę outsourcingu obszarów księgowości czy kadr i płac. Generuje to szereg korzyści, o których trzeba koniecznie wspomnieć. Dla niedużych firm to z pewnością:

  • wygoda
  • oszczędność pieniędzy
  • pewność, że prowadzona księgowość przebiega poprawnie i zgodnie z wszelkimi zasadami
  • duża oszczędność czasu.

Właściciele małych firm decydując się na korzystanie z usług zewnętrznych księgowych, z pewnością oszczędzają pieniądze. Nie muszą zatrudniać własnego księgowego, co wiązałoby się z kosztownym utrzymaniem etatu. Mimo to mogą liczyć na pełną obsługę zawsze wtedy, kiedy tego potrzebują.

Przedsiębiorcom, którzy nie znają się na księgowości

Przedsiębiorca nie musi znać się na wszystkim. Ważne jest to, aby orientował się i miał doświadczenie w tym, co jego firma oferuje, czym się zajmuje. Od spraw „papierkowych” może mieć sekretarkę. Księgowością może zająć się księgowy. Oczywiście ma możliwość zatrudnienia własnego księgowego w swojej firmie, ale nie zawsze jest to opłacalne. Dlatego większy sens ma jednak korzystanie z usług biura rachunkowego. Na pewno przedsiębiorca nie powinien na siłę uczyć się księgowości i jej prowadzenia dla własnej firmy. Wbrew pozorom księgowość to trudny temat. Wymaga wiedzy i lat doświadczenia. Trzeba przede wszystkim być w temacie na bieżąco, bo tu wiele się zmienia. Tak więc tylko doświadczony księgowy potrafi bezbłędnie wykonywać poszczególne czynności związane z księgowością.

Podsumowanie

Outsourcing obszarów księgowości oraz kadr i płac to usługa, która ma wiele zalet. Oczywiście korzystanie z niej ma sens tylko w określonych przypadkach. Choć trzeba też przyznać, że dziś korzysta z niej wiele firm zarówno tych małych, jak i dużych. Nie wszystkim opłaca się zatrudniać księgowego, a i nie wszyscy chcą tworzyć kolejne stanowisko pracy. W każdym razie outsourcing z zakresu księgowości jest praktycznie dostępny dla wszystkich, z tym że nie wszystkim jednakowo korzystanie z niego przyniesie tyle samo korzyści.
Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które poprowadzi Twoją księgowość, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą!

Komentarze są wyłączone.