nietypowe koszty firmowe
Nietypowe koszty firmowe – co można zaliczyć do kosztów podatkowych?
28 października 2020
Przedsiębiorca jako konsument – zmiany w prawie
14 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

PKD – czym jest Polska Klasyfikacja Działalności?

Każdy początkujący przedsiębiorca spotka się ze skrótem PKD, oznaczającym Polską Klasyfikację Działalności. W dużym uproszeniu można stwierdzić, że jest to opis konkretnych działalności, które wykonują firmy. Zebrane informacje wykorzystuje się m.in. do celów statystycznych. Ustalenie kodów PKD nie zawsze jest prostą czynnością, dlatego wielu przedsiębiorców zasięga opinii specjalistów. Biuro rachunkowo oferuje nie tylko prowadzenie księgowości, ale również pomoc w innych sprawach związanych ze sprawami firmy.

Podstawowe informacje o PKD

Wszystkie osoby, które planują założyć działalność gospodarczą są zobowiązane do jej określenia na podstawie kodów PKD, które składają się z pięciu znaków. Klasyfikacja obowiązuje od 1 stycznia 2008 roku i co ważne, jest zgodna ze standardami europejskimi.

  • Obecnie istnieje około 400 kodów PKD. Aby przyszłym przedsiębiorcom ułatwić właściwy wybór, podzielono je na 21 sekcji oraz 99 działów. Ponadto w wybranych działach wyodrębnia się także grupy. Biuro rachunkowo pomoże w wybraniu jednego lub w kilku kodów, które najlepiej pasują do profilu konkretnej działalności.
  • W przypadku gdy rodzaj prowadzonej działalności jest niestandardowy i nie można jednoznacznie przypisać do niej konkretnego kodu, zazwyczaj wybiera się kilka, które najbardziej do niej pasują. Oczywiście przedsiębiorcy mogą zaktualizować swoje kody, jednak aby nie tracić na to czasu, przeważnie decydują się na zaznaczenie kilku dodatkowych.

Nie każdy początkujący przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że kody PKD są niezwykle istotne w przypadku starania się o dofinansowanie. W praktyce oznacza to, że wybrane środki są przeznaczone na konkretne branże. Profesjonalne biuro rachunkowe nie tylko pomoże w wyborze odpowiedniego kodu, ale również podpowie w jakich dziedzinach można liczyć na dofinansowania.

Co jeszcze warto wiedzieć o Polskiej Klasyfikacji Działalności?

Wybierając konkretny kod PKD, można posłużyć się darmowymi wyszukiwarkami, które są dostępne na stronach rządowych. Jest to skuteczne rozwiązanie w przypadku podstawowych zawodów, takich jak murarz, mechanik, krawcowa lub piekarz. Jednak gdy działalność gospodarcza będzie opierała się o usługi związane z doradztwem, konsultingiem, szkoleniami lub gdy jedna osoba specjalizuje się w wielu branżach, ta metoda może okazać się niewystarczająca.

Biuro rachunkowe to miejsce pracy specjalistów, którzy na co dzień spotykają się zarówno z dużymi, jak niewielkimi przedsiębiorcami, starając się rozwiązywać ich problemy. Jednorazowe konsultacje nie wiążą się ze zbyt dużymi wydatkami, a w praktyce mogą zaoszczędzić dużą ilość czasu. W trakcie rozmowy przyszły przedsiębiorca otrzyma rzetelne i co najważniejsze, aktualne informacje dotyczące PKD. Ponadto dostanie propozycję prowadzenia księgowości, dzięki której będzie mógł w 100% skupić się na rozwijaniu swojej firmy.

Zalety korzystania z usług biura rachunkowego

Prowadzenie własnej księgowości nieodłącznie wiąże się ze śledzeniem zmian, m.in. w prawie pracy i prawie podatkowym. Niestety angażuje to dużą ilość czasu. Biuro rachunkowe to idealne rozwiązanie, zwłaszcza że większość z nich pracuje w oparciu o elektroniczny obieg dokumentów. Dodatkowo wiele biur oferuje obsługę księgowo-płacową, a także usługi doradcze z zakresu sporządzania wniosków o kredyt, likwidacji podmiotów gospodarczych, tworzenia biznesplanów, a nawet udział w postępowaniach. Profesjonalne biuro rachunkowe ma w swojej ofercie także szczegółową analizę ekonomiczną firmy.

Komentarze są wyłączone.